Ako a prečo kotviť kontaktný zatepľovací systém ETICS

Kontaktný systém zateplenia ETICS sa mechanicky kotví plastovými hmoždinkami, ktoré by v princípe mali poskytovať čo najlepšiu fixáciu zateplenia pri čo najmenšom vedení tepla hmoždinkami. Existuje však viacero typov hmoždiniek a spôsobov ich inštalácie. Prečítajte si, aké faktory rozhodujú o optimálnom výbere hmoždinky a dimenzácii kotvenia.

Skrutkovacie alebo zatĺkacie hmoždinky?

Hmoždinky sa v prvom rade rozdeľujú na skrutkovacie a zatĺkacie. Dá sa povedať, že skrutkovacie hmoždinky sú vo všetkých ohľadoch technicky lepšie riešenie. Montáž je presnejšia a spoľahlivejšia, únosnosť v podklade je väčšinou výrazne vyššia. Pokiaľ sa jedná o kotvenie do menej únosných podkladov, ako sú napríklad dutinové tvárnice alebo pórobetón, odporúčame vyberať práve skrutkovacie hmoždinky, ktoré vám umožnia presné zapustenie do izolantu pomocou montážnych nástrojov.

Zatĺkacie hmoždinky predstavujú lacnejší variant, ktorý je dostačujúci v prípade menších nárokov na únosnosť podkladu.

Do akého podkladu budete kotviť?

Jedny hmoždinky sú vhodné do Ytongu, iné zase do betónu. Je preto potrebné zohľadniť vlastnosti podkladu, ktoré sa významne podieľajú na tom, ako silno v nich bude hmoždinka po namontovaní držať. Do hutných a tvrdých materiálov je možné použiť väčšinu hmoždiniek. Naopak problematickými materiálmi sú pórovité a dutinové stavebné materiály, pretože sú menej únosné. Do nich je potrebné použiť hmoždinky s lepšími vlastnosťami (ideálne skrutkovacie).

stavebny-material

Podklady sa rozdeľujú do niekoľkých kategórií, ktorým zodpovedajú určité zásady a očakávané parametre kotvenia. A – betón, B – plná/vápennopiesková tehla, C – dierovaná keramická tehla, D – ľahčený betón, E – pórobetón.

Aký tepelný izolant budete kotviť?

Dôležitým faktorom pri výbere kotvenia sú samotné vlastnosti izolantu. Čím je tvrdší, tým spoľahlivejšie ho udrží tanierik hmoždinky na podklade. Správne zvolené a vykonané kotvenie udrží izolant bezpečne a dlhodobo na svojom mieste. Z toho v praxi vyplýva, že u mäkších izolantov, ako je napríklad minerálna vlna, je potrebné používať širšie tanieriky hmoždiniek, inak hrozí prevlečenie izolantu cez tanierik.

hmoždinka-eco-drive-w

Hmoždinka eco-drive W so širokým tanierikom je ideálna pre spoľahlivé kotvenie minerálnej vlny s pozdĺžnym vláknom.

Povrchová alebo zápustná montáž?

Čím väčšia je hrúbka tepelného izolantu, tým viac sa môže prejavovať efekt prestupu tepla hmoždinkou. To môže mať veľmi nepríjemný následok – prekresľovanie kotviacich miest na fasáde. S týmto problémom sa dá vysporiadať použitím hmoždiniek s nízkym vedením tepla a ich zapustením pod povrch izolantu. Ideálne riešenie je kombinácia oboch.

Hmoždinku je nutné zapustiť tak, aby bola tepelná izolácia narušená čo najmenej a aby po zakrytí hmoždinky izolačnou zátkou bol povrch izolantu v jednej rovine.

Metód, ako zapustiť hmoždinku, je niekoľko.

A) Zapúšťanie hmoždiniek pomocou frézky

Hlavnou výhodou zapúšťania hmoždiniek frézkou je použiteľnosť pre prakticky akékoľvek tanierové hmoždinky, vrátane zatĺkacích. Nevýhodou je nepresnosť zapustenia a tiež veľké množstvo odpadu, ktorý vzniká pri frézovaní izolantu.

zapustna-montaz

Tu je názorná ukážka necitlivého zapúšťania hmoždiniek pomocou frézky.

B) Zapúšťanie hmoždiniek pomocou systémového montážneho nástroja

Montáž pomocou systémového nástroja je technicky najlepší a zároveň najrozšírenejší spôsob zapúšťania hmoždiniek. Nástroj je vždy kompatibilný s príslušnými hmoždinkami určitého výrobcu. Pomocou neho sa hmoždinky zapúšťajú rýchlo a presne. Tepelná izolácia sa iba nareže a nevzniká žiadny odpad.

montaz-hmozdinky

Zapustenie hmoždinky ThermoDrive-V2 pomocou montážneho nástroja je rýchle a presné.

C) Závrtná montáž špirálnych hmoždiniek

Špirálne alebo špirálové hmoždinky sú veľmi zaujímavým variantom najmä v prípade kotvenia polystyrénu väčších hrúbok. Hmoždinka sa zavŕta hlboko do izolantu, je teda prekrytá veľkou vrstvou tepelnoizolačného materiálu, ktorý eliminuje prestup tepla hmoždinkou na povrch fasády. Táto metóda nie je vhodná pre materiály s nižšou pevnosťou v ťahu, ako je napríklad minerálna vlna. Povrchová vrstva tepelnej izolácie totiž nie je zachytená tanierikom hmoždinky ako v prípade klasických tanierových hmoždiniek.

spiralova-hmozdinka

So špirálovou hmoždinkou GECKO U8 docielite čisté zapustenie a bezpečné ukotvenie do podkladu pomocou skrutky.

Je vôbec potrebné kotviť tepelnú izoláciu v ETICS?

Keby sme sa mohli 100% spoľahnúť na pevnosť podkladu a tepelnej izolácie, pripevnenie pomocou lepidla by bolo úplne dostačujúce. To ale v drvivej väčšine prípadov nie je možné. U starších budov je totiž podklad buď na povrchu zvetraný, alebo opatrený povrchovou úpravou (omietkou či náterom), ktorá je na lepenie zatepľovacieho systému a jeho dlhodobú stabilitu nespoľahlivá. Z tohto dôvodu je väčšinou potrebné zvoliť mechanické kotvenie pomocou hmoždiniek, ktoré sa dostanú hlboko do pevného podkladu a spoľahlivo zaistia zatepľovací systém. Pokiaľ podklad nie je pevný, odporúčame vykonať výťažnú skúšku priamo na stavbe.

Pokiaľ kotvíme izolant s malou pevnosťou v ťahu kolmo k rovine dosky, je nutné mechanické kotvenie. Bez zachytenia dosiek tanierom hmoždinky by mohlo dôjsť k narušeniu tepelnoizolačnej dosky a jej odtrhnutiu. Pri správne prevedenom kotvení sa tanierik hmoždinky postará o dlhodobý prítlak, ktorý spoľahlivo fixuje zateplenie po celú dobu jeho životnosti.

hmozdinka-do-vaty

Nevhodne zvolená metóda zapúšťania hmoždinky s ohľadom na špecifický izolant bez použitia rozširujúceho taniera.

Pri rozhodovaní ohľadom optimálneho kotvenia zatepľovacieho systému ETICS je potrebné vziať do úvahy aj umiestnenie a priestorové parametre stavby. Tieto aspekty súvisia s tým, ako bude fasáda namáhaná účinkami sania vetra. Pri výpočte kotvenia sa zohľadňuje región, výška a tvar budovy a zastavanosť územia.

Pomôžeme vám s návrhom počtu a rozmiestnenia hmoždiniek v ETICS a zaistíme výťažné skúšky. Vyskúšajte náš kalkulátor Eticalc alebo sa nám ozvite na e-mail vytazne.skusky@likov.sk.

Zdroj fotografií: LIKOV