Pri realizácii fasády je nutné zohľadniť jeden veľmi dôležitý faktor – teplotné zmeny, ktoré cyklicky pôsobia na povrch zatepľovacieho systému. V slovenských podmienkach sa jedná zhruba o teplotné rozdiely od -15 až po cca +60 až +80 ° C podľa farebného prevedenia fasády. Najmä pri letných búrkach sú teplotné zmeny na povrchu veľmi rýchle a dĺžková rozťažnosť (tzv. dilatácia) spôsobuje silné pnutie v materiáli.
Pokiaľ zateplenie nie je vykonané správne, v najslabších miestach zatepľovacieho systému vznikajú trhliny. Pri pohľade na popraskanú fasádu je takmer vždy jasné, že k tomuto javu dochádza v mieste tzv. detailov. Teda v mieste, kde sa stavebná konštrukcia (ako je napr. zateplenie ETICS) preruší z dôvodu:
- zmeny tvaru
- napojenie
- prestupu inej konštrukcie
- či prechodu rôznych materiálov
Na obrázku vidíte chybné prevedenie napojenia ETICS na rám okna.
Detaily zatepľovacieho systému vyžadujú zvláštnu starostlivosť a veľmi precízne prevedenie, aby v nich nedochádzalo k problémom a zostali funkčné. Ich typickým znakom je väčšia citlivosť voči nešetrnému zaobchádzaniu. Klasickým príkladom sú nárožia alebo soklové hrany, kde je vysoká pravdepodobnosť mechanického narušenia ľudskou aktivitou.